Historia języka polskiego
Ciekawym wątkiem dla badaczy języka - zarówno dla polonistów, jak i dla lingwistów zajmujących się językami słowiańskimi, jest związek historyczny polskiego z czeskim. Co może się wydać interesujące dla laika, że we wczesnym średniowieczu języki te niewiele się różniły. Ale rozwój kulturowy Czech w owej epoce, był znacznie szybszy, niż u nas. Związki z chrześcijaństwem zachodnim otwarły naszym sąsiadem nowe możliwości. Zresztą, wystarczy spacer po stolicy Czech, w której znajdziemy sporo średniowiecznych zabytków.
Grupy językowe, a nauka danego języka
Napiszę teraz parę słów o grupach językowych. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę przy wyborze kursu języka obcego. Języki nie powstawały w izolacji - w zależności od czynników historycznych, geograficznych i antropologicznych, wpływały na siebie. Często też dana grupa językowa wywodzi się od jednego języka, który obecnie jest już martwy. Takim przykładem jest łacina, która dała początek paru współczesnym językom - włoskiemu, francuskiemu, portugalskiemu i paru innym.
Ucz się języka!
Każdy z nas posiada świadomość, żeby naprawdę podnieść swoje kwalifikacje, powinniśmy się uczyć języków obcych. I tak naprawdę to nie jest istotne, czy jesteśmy humanistami, czy też ukończyliśmy politechnikę. Tak naprawdę najbardziej opłaca się to wszelkiego typu specjalistom - informatykom, programistom, czy lekarzom. Nie tylko dzięki znajomości dodatkowego języka łatwiej będzie nam znaleźć pracę w kraju, ale również otworzy nam drzwi do kariery za granicą. Nawet jeśli nie zamierzamy emigrować, to z pewnością czasowy staż wpłynie pozytywnie na zawartość naszego CV.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz